10. júla 2015

(Ne)všední hrdinovia. Boli sme na TEDx Bratislava, prečítajte si, čo bolo naj

image1

Počuli ste už niekedy o organizácií TED? Ak ste jeden z tých, ktorý si namiesto prechádzania levelov spájaním cukríkov rovnakej farby v etapách ničivej prokrastinácie radšej pustí inšpiratívne video z TED aplikácie na svojom smartfóne a hovorí si, aké by bolo super, keby sa raz sám zúčastnil takej prednášky a videl takého Malcolma Gladwella naživo, potom mám pre vás dobrú správu. Už niekoľko rokov sa totiž v Bratislave koná podujatie, ktorého cieľom je poskytnúť na krátku chvíľu priestor obyčajným ľuďom, ktorí robia neobyčajné veci. Podujatie má názov TEDx Bratislava a už tretí rok sa konalo v budove nového SND.

Soitron je dlhoročným partnerom TEDx, pretože majú vieľa spoločného. Snáď ten najdôležitejší bod je, že tak Soitron ako aj TEDx chcú robiť veci inak, lepšie. Aby sa idea inovatívnosti šírila a doprial sa ten skvelý zážitok byť tam, Soitron ponúkol zamestnancom možnosť zapojiť sa do súťaže o lístok na podujatie. A ja som ten lístok vyhrala! Môžem vám povedať, že to bolo viac super ako len super a môžem si škrtnúť jednu položku z môjho osobného To Do listu. Bolo tam totiž niekoľko Malcolmov Gladwellov.

 

Medziblokové aktivity

 

Čo neuvidíte na videách z vystúpení TEDx, je to, čo sa deje mimo prednášok. Logicky. Vedeli ste, že toto podujatie trvá celý deň a medzi jednotlivými blokmi prednášok je dostatočne štedrý priestor na to, aby ste sa objedli výborným jedlom, alebo potetovali pomaranč? Teraz už viete. Moja kačička síce nevyhrala v súťaži o najlepšie high-professional tatoo na ovocie, no napriek tomu ma naučila obdivovať ľudí, ktorým sa nešmykne ruka a dokážu vytetovať hocičo. Napríklad takú naozajstnú kačičku. Nie je to totiž vôbec ľahké! Ak by ste sa potrebovali vyspovedať zo svojich hriechov (zubných), aj to bolo v sobotu 4.7.2015 v budove nového SND možné. Dostali ste rozhrešenie od zubného kňaza v rúchu a navyše božské medzizubné kefky. Aktivít bolo naozaj požehnane a hoci tam cez prestávky pobehovalo odhadom 600 ľudí, nebol problém vyskúšať ich všetky.

image14

 

Naj Prednášky

 

Na tohtoročnom podujatí TEDx Bratislava bola naozaj výborná zmes rečníkov. Niektorí však svojou výbornosťou prevyšovali ostatných. Toto sú moji TOP 3.

 

Josef Schovanec

Francúzsky matematik, ktorý ovláda 10 jazykov, vrátane čestiny ma v priebehu 20 minút presvedčil, že byť „ne-autistom“ nemusí byť vždy ľahké. Na základe svojej prvej skúsenosti s čítaním románu („Veď prečo čítať niečo, čo nie je pravda“ :D), usúdil, že ak by autorka, ktorá na desiatich stranách opisovala svoje pocity po stretnutí s mužom, bola autistka, riešilo by to veľa, ak nie všetky z jej problémov. Bolo to jedno z najinšpiratívnejších vystúpení, aké som kedy videla.

 

Martin Pyšný

Videli ste už niekedy text očami dyslektika? Martin Pyšný nám takýto pohľad predviedol. Je to nepríjemná zmes preblikujúcich tmavých škvŕn. Namiesto toho, aby sa tento mladý grafický dizajnér zmieril so svojim handicapom a nenávisťou k čítaniu, začal dizajnovať písmo tak, aby zmiernil vizuálne nezvládnuteľnú stránku bežného písma nie len pre seba, ale aj pre zvyšok populácie trpiacej poruchami čítania.

 

Matúš Čupka

Ak ste si niekedy v hlavnom meste všimli množiace sa zelené odpadkové koše s nápisom „Zelená hliadka“, alebo prechádzali cez filiálku slovenských železníc medzi Trnavským a Račianskym mýtom, kde to zo dňa na deň prestalo vyzerať ako prechod odpadkovým peklom a lámali ste si hlavu nad tým, kto takto bez hanby lezie do kapusty fungujúcej mestskej samospráve, mohli ste sa konečne dozvedieť, kto za tým všetkým stojí. Matúš Čupka je zakladateľom organizácie s názvom Zelená hliadka, ktorá už niekoľko rokov uplatňujúc teóriu rozbitého okna systematicky bojuje s odpadkami, reklamami a všetkými špatami v hlavnom meste. „Dobrovoľníctvo je najsilnejší nástroj na to, aby sa v samospráve niečo zmenilo.“ Nádherná myšlienka. smile

 

Autor : Katarína Rakovská

Súvisiace články