Kybernetický incident často odhalí slabé miesta. Aj preto sme pred letom spolu s KyberAliancia Slovensko zorganizovali stretnutia v Bratislave a Košiciach, kde sme otvorene hovorili o tom, čo firmy dnes trápi najviac: ako zvládnuť riadenie rizík, kybernetické hrozby, legislatívne povinnosti či praktické dôsledky novely Zákona o kybernetickej bezpečnosti.
Kybernetickým hrozbám sa v Košiciach venovali náš expert na kyberbezpečnosť Štefan Porubčan a Gabriel Dzan, Cyber Security Product Manager z Orange. Poistenie kybernetických rizík priblížil Michal Miškovský z Centrum poistenia. Počas brunchu vystúpil aj Tomas Hettych, zástupca Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti s odborným príspevkom na tému riadenie rizík.
Diskusia bola podnetná – zaznelo množstvo otázok z praxe, napr.:
V Bratislave sa diskusie sa zúčastnil náš expert na kyberbezpečnosť Ján Benka a Andrej Izold, Senior Cyber Security Analyst z Orange.
Ján Benka o nových hrozbách: „Upozornil som na 𝐬𝐥𝐨𝐩𝐬𝐪𝐮𝐚𝐭𝐭𝐢𝐧𝐠 – útoky, pri ktorých útočníci zneužívajú to, že vývojári sa radi spoliehajú na LLM na generovanie kódu. AI modely však často halucinujú názvy knižníc a balíčkov. Útočníci následne vo verejných repozitároch vytvárajú škodlivé balíčky práve s týmito, často halucinovanými, názvami. Pozornosť sa venovala aj novým phishingovým útokom, pri ktorých útočníci zneužívajú e-mailovú či telefonickú komunikáciu. Využívajú 𝐀𝐈 napríklad na syntetizáciu hlasu či personalizované e-maily, ktoré je ťažké rozpoznať. Účastníkom som priblížil tiež, ako uchopiť bezpečnosť 𝐈𝐨𝐓 zariadení a vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam v domácnostiach aj firmách. A samozrejme, nemohol chýbať „evergreen“ 𝐫𝐚𝐧𝐬𝐨𝐦𝐰𝐚𝐫𝐞, pri ktorom som spomenul reálne príklady priebehu takýchto útokov a efektívne opatrenia na ich zvládanie.”
Vidíme, že tieto témy naozaj rezonujú a firmy chcú praktické odpovede. Preto spoločne s KyberAliancia Slovensko už na jeseň pripravujeme ďalšie stretnutia – tentokrát s dôrazom na ochranu voči kybernetickým hrozbám.
Naši kolegovia sa zamerajú na to, ako ochrániť podnikanie – pôjde najmä o stredné a menšie podniky.
Advokátska kancelária Nomus zastreší časť nastavenie externých a interných právnych vzťahov.
Orange vysvetlí, prečo je dôležitá bezpečnosť mobilných a internetových sietí.
Náš hosť Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti bude hovoriť o manažérskom minime – čo všetko je potrebné mať pod palcom z aspektu organizačných opatrení.
Sledujte náš LinkedIn profil – určite budeme komunikovať, kedy a kde sa uskutočnia jesenné stretnutia. Ak vás tieto témy zaujali, viac informácií nájdete aj na našom webe.
Ide o spojenie skúsených hráčov na slovenskom trhu, ktorí spoločne ponúkajú svojim klientom komplexné služby v oblasti kybernetickej bezpečnosti, či už technologické, právne alebo poisťovacie. Partnerskými členmi KyberAliancie Slovensko je niekoľko spoločností, od technologických gigantov Soitron a Orange, cez advokátsku kancelária Nomus až po finančnú spoločnosť Centrum poistenia.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.