Martin Hummel
20. januára 2022

Súčasný stav digitalizácie a IoT v priemyselných podnikoch v Česku a na Slovensku

Hoci od vzniku konceptu Priemysel 4.0 uplynulo už desať rokov, jeho princípy má implementovaných iba 15 % českých a 10 % slovenských podnikov. Avšak alarmujúce je zistenie, že 20 % českých a 30 % slovenských podnikov sa týmito témami zatiaľ nezaoberalo a 5 % českých a 8 % slovenských podnikov uviedlo, že tieto možnosti len zvažovalo, ale rozhodlo sa nič nemeniť.

Dáta sa najčastejšie využívajú na riadenie výroby

Základná vízia tzv. štvrtej priemyselnej revolúcie – zahŕňajúca okrem iného digitalizáciu a IoT továreň sa objavili v roku 2011. Podľa tejto myšlienky majú vzniknúť „inteligentné továrne“, ktoré budú využívať kyberneticko-fyzikálne systémy. V akej fáze sa aktuálne nachádzajú výrobné podniky v Česku a na Slovensku, zisťovala prostredníctvom prieskumu spoločnosť Soitron, integrátor inovatívnych riešení a IoT technológií.

Zo získaných dát vyplýva, že prvky digitalizácie, technológie IoT a princípy Priemyslu 4.0 buď už má zavedené alebo ich aktuálne implementuje 58 % českých a 51 % slovenských podnikov.

„Na oboch trhoch sú dáta z tovární najčastejšie zbierané automaticky do centralizovaného systému. Robí tak dve tretiny opýtaných firiem. Druhým najčastejším spôsobom je ručný zber dát – technik stroje obchádza a dáta zapisuje do zošita či počítača,“ vysvetľuje Martin Hummel, špecialista a produktový manažér na IoT riešení spoločnosti Soitron.

Pre viac ako tri štvrtiny spoločností (83 % českých a 77 % slovenských) ide hlavne o kvantitatívne dáta využité na riadenie produktivity a efektivity výroby. České firmy využívajú dáta zároveň na riadenie kvality a chybovosti (32 %) a v prípade slovenských firiem sú dáta využité na riadenie údržby a znižovanie poruchovosti (33 %).

Nedostatky ve způsobu využití či zpracování dat vnímají častěji slovenské firmy (70 %) a v Česku je to více jak polovina (5Nedostatky v spôsobe využitia či spracovania dát vnímajú častejšie slovenské firmy (70 %) a v Česku je to viac ako polovica (55 %). V oboch krajinách najčastejšie respondenti spomínali, že rezervy vidia v chýbajúcej automatizácii/digitalizácii či nejakom centrálnom systéme (27 % – CZ vs. 33 % – SK). Slovenskí respondenti by si ďalej priali podrobnejšie/rozsiahlejšie dáta/analýzy či všeobecne zlepšenie súčasného systému. Českí zase vidia rezervy v rýchlosti dodania výstupov/nemožnosti sledovania v reálnom čase alebo by si priali kvalitnejší zber/spracovanie dát.

Až 25% českých podnikov čelí denne výpadkom výroby

Plánovanie údržby sa v oboch krajinách (85 % v Česku vs. 66 % na Slovensku) odohráva na základe odporúčaní výrobcu/dodávateľa technológií. Ďalej je to na základe úsudku zodpovedných pracovníkov (75 % v Česku vs. 44 % na Slovensku) a až na treťom mieste tak robia vďaka zberu a vyhodnoteniu dát z výroby, zo strojov a pod. Budúcnosť je pritom predovšetkým v automatizovanom zbere dát zo senzorov inštalovaných na strojoch a zariadeniach vo výrobe a montáži.

„Pre továrne totiž nazbierané dáta predstavujú najdôležitejší a najcennejší zdroj informácií. Po ich spracovaní prostredníctvom dátovej analýzy, prípadne aj prostredníctvom postupov strojového učenia, dokážu pomôcť firmám predvídať hroziace poruchy a havárie. Vďaka tomu sa špecialisti v prevádzke môžu včas a správne rozhodovať, zasiahnuť a ušetriť nemalé financie,“ dodáva Martin Hummel.

Ak sa pozrieme na frekvenciu výpadkov, potom z prieskumu zistíme, že české subjekty všeobecne čelia nečakaným výpadkom o niečo menej (25 %) ako tie slovenské (31 %). Priemerné náklady za nečakané výpadky výroby sa medzi krajinami príliš nelíšia – pre Česko je to 1,7 mil kč, pre Slovensko 1,5 mil za rok. Je potrebné si uvedomiť, že niekedy sa vplyvom poruchy zastaví výrobná linka a dôjde k prerušeniu produkcie. Oprava môže trvať aj niekoľko hodín, čím výpadok predstavuje značné finančné straty pre firmu. Preto je riešením prediktívna údržba na základe pozbieraných dát, ktoré vedia upozorniť na blížiacu sa poruchu s dostatočným predstihom.

Dáta z prevádzky pre predikciu zásahov údržby šetria financie

Digitalizácia výrobných procesov je stále pre väčšinu českých a slovenských priemyselných podnikov veľkou úlohou. „Nasadením moderných priemyselných IoT riešení je možné nielen kontinuálne sledovať a analyzovať prevádzkové parametre, kvalitu produkcie a výrobné prostredie, ale aj problémy včas odhaliť a v mnohých prípadoch dokonca predikovať hroziace poruchy a výpadky. Investície do IoT riešení vo výrobe sa tak jednoznačne oplatia,“ uzatvára Martin Hummel.

Súvisiace články