Rozhovor s Danielom Hromadom: Ešte predtým ako Zuckerberg zaviedol „lajky“, Kyberia používala „káčka“

V štúdiu sme privítali hosťa, ktorý aktuálne pôsobí v Berlíne. Daniel Hromada je junior profesor, programátor a zakladateľ kultového portálu Kyberia.sk, ktorý združuje slovenskú a českú programátorskú a hackerskú komunitu. Okrem iného je aj programátor s dušou filozofa, cestovateľ, otec dvoch detí a zanietený záhradkár.

 

Rozhovor s Danielom, ktorého IT komunita pozná ako „Hromiho“, sme začali pohľadom do minulosti. IT svet ho zaujal už v detstve, keď dostal svoj prvý počítač. Kľúčovým momentom pre neho bolo aj to, keď mu mama kúpila knihu Poľovačka na Kevina o Kevinovi Mitnickovi. Išlo o detektívku o zatknutí Mitnicka, teda o udalosti, ktorá sa objavila na prvých stránkach svetovej tlače a podnietila mohutnú diskusiu o fenoméne internetu a o práve na súkromie. Ďalšími smerodajnými knihami pre neho boli Kukaččí vejce o kyberzločine a Learyho kniha Chaos a Kyberkultura.

 

Hack s dobrým úmyslom

Daniel nám povedal viac aj o jeho hackerskych kúskoch. Prezradil, že v minulosti prenikol do systému denníka SME. V papierovom vydaní mali totiž na poslednej stránke medzi kontaktmi nielen telefón, fax, ale aj modem! Keď sa naň pripojil, nabehol login a keď nefungovalo heslo „guestguest“, skúšal to s iným defaultným heslom „uucpuucp“. Heslo bolo správne a pred očami sa mu zjavila intranetová sieť s príkazmi do tlačiarne. Hoci bol priamo v systéme a teoreticky mal celý print pod kontrolou, nezmenil nič. Namiesto toho sa stretol s adminom a popísal mu, ako systém hackol. Výmenou za to mu admin sľúbil, že denník vydá v printe jednu stránku o hackeroch. No k vydaniu tohto článku, žiaľ, nikdy nedošlo.

 

Kroky za vzdelaním: Praha – Francúzsko – Mongolsko – Berlín

Veda, ktorá ho najviac fascinuje, je jazykoveda. Hoci magistra získal z prirodzenej a umelej kognície a doktoráty z kybernetiky a kognitívnej psychológie, vždy sa jeho výskum točil okolo jazyka. Prečo? Najmä preto, že jazyk je kľúčom k ľudskému srdcu – práve táto myšlienka ním zarezonovala počas štúdia v Mongolsku. Dodal tiež, že jazyk je mostom medzi človekom a strojom. Akademický svet je pre Daniela zaujímavý svojou robustnosťou a dlhovekosťou. Akademický svet zoskupuje mnoho múdrych ľudí a ak aj dôjde ku konfliktu, nakoniec zvíťazí rozum, argument a logika. Aj preto sa ubral akademickou cestou, v ktorej pokračuje dodnes v Nemecku.

Cestovanie je podľa neho jedna z najzmysluplnejších aktivít, ktorá môže človeka obohacovať a učiť ho pokore. Ako cestovateľ prešiel mnoho krajín, no opakovane sa vracal do Mongolska, či už v rámci výskumu alebo kvôli hackingu. Dokonca tam počas jednej zo svojich ciest priniesol solárny panel, ktorý nakoniec venoval pastierom. 😊

 

Kyberia.sk

Slovensko-český komunitný undergroundový projekt Kyberia.sk napísal v Prahe. Inšpiroval sa portálmi CyberSpace.cz a nyx.cz. Boli to časy, kedy kyberpriestor ešte nebol úplne rozparcelovaný. Daniel pôvodne chcel len platformu na publikovanie svojich článkov, poviedok a otváranie netradičných tém. Zuckerberg už vyvíjal Facebook, no Kyberia mala “káčka” ešte skôr ako Facebook “lajky”.

V našich končinách tento projekt priťahoval pozornosť mnohých zaujímavých ľudí. Vďaka tejto synergii sa komunita rozrastala, nielen vo virtuálnom priestore, ale organizovali sa aj legendárne párty vo fyzickom svete. Popri tom sa hackerská komunita tiež rozrastala a vyvíjala. S nárastom počtu užívateľov sa postupne menili pravidlá Kyberie, vznikol senát aj systém ostrakizácie. Daniel v rozhovore popísal, ako to všetko funguje v praxi. Tiež sa podelil o to, ako vidí budúcnosť Kyberie. Bude Kyberia 3.0?

 

Digitálny šlabikár ako pomôcka pri vzdelávaní

Do štúdia priniesol aj zariadenie, na ktorom aktuálne pracuje. Ide o tzv. digitálny šlabikár („Digital Primer“ alebo „Digital Fibel“), pomocou ktorého si deti môžu trénovať čítanie a tí starší ho môžu hackovať alebo vyrábať jeho kópie.

Pri návrhu tejto vecičky sa inšpiroval knihou Neala Stephensona – Diamantový věk. Keďže hacker nie je nikdy spokojný s terajšími nástrojmi, Daniel vytvoril vlastný nástroj rozdielneho formátu, akým sú dnes tradičné vzdelávacie tablety. Tučná trojrozmerná kniha s historickým vizuálom a so solárnym panelom je teda unikátnym vzdelávacím artefaktom ako z Nekonečného príbehu, do ktorého si žiak môže vložiť mikroskop, lupu či perá. Na webe môžete nájsť aj Hromiho voľne stiahnuteľnú aplikáciu k tomuto čarovnému šlabikáru.

 

O čom sme ešte debatovali?

Prečo písal svoju bakalársku prácu o ženských prsiach? Ako vníma ChatGPT a AI? Pustite si náš podcast a zistite viac.😊

Zaujímavé linky:

Kniha Poľovačka na Kevina: https://www.databazeknih.cz/knihy/polovacka-na-kevina-najhladanejsi-hacker-na-svete-kevin-mitnick-chyteny-do-siete-pocitacovym-geniom-143288

Kniha Kukaččí vejce: https://www.databazeknih.cz/knihy/kukacci-vejce-23458

Kniha Chaos a kyberkultura: https://www.databazeknih.cz/knihy/chaos-a-kyberkultura-36411

Kniha Diamantový věk: https://www.databazeknih.cz/knihy/diamantovy-vek-647

Pustite si lokál hosť vo svojej obľúbenej aplikácii: