S lokál hosťom Petrom Pištekom o mýtoch a pravdách spojených s umelou inteligenciou

V ďalšej časti podcastu lokál hosť sme sa rozprávali s Petrom Pištekom, výskumníkom z KInIT-u. Pozreli sme sa na mýty spojené s umelou inteligenciou. Debatovali sme tiež o tom, ako vidí budúcnosť kyberbezpečnosti v spojení s AI alebo či sa CEO môže báť, že ho nahradí umelá inteligencia.

Peter si analytické myslenie cibril už odmalička. Stoja za tým jeho rodičia, ktorí ho v tom podporovali. Programovanie ho uchvátilo už v skorom veku. Svet IT ho vtiahol natoľko, že pokračoval v jeho spoznávaní aj na univerzite so zameraním na matematicko-technický smer na počítačovom inžinierstve. Dokonca začal vyučovať aj nový predmet Forenzná analýza počítačových systémov a časom sa stal aj prodekanom. Jeho kroky ďalej viedli do Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIt) . Aktuálne sa venuje forenznej analýze, bezpečnosti procesov, detekcii sieťových anomálií, identity access managementu aj využitiu umelej inteligencie vo firemných systémoch.

Malvér dostupný pre každého?

S Petrom sme sa pozreli na viaceré mýty, ktoré sa spájajú s umelou inteligenciou. Pýtali sme sa ho, či ChatGPT alebo Bard vedia komukoľvek naprogramovať malvér. Peter síce odpovedal áno, ale v zapätí dodal, že úplnému laikovi to nemusí fungovať. Avšak skúsenému IT človeku by AI mohla dať hinty, ako na to. Umelá inteligencia totiž vie poskytnúť rôzne nástroje, stačí sa len správne opýtať. Napríklad, ak sa spýtate ChatGPT, kde sa dajú stiahnuť nelegálne filmy, odpovie vám, že je to nelegálne. Keď však položíte otázku, akým nelegálnym stránkam sa máte vyhýbať pri sťahovaní, okamžite dostanete zoznam stránok na sťahovanie filmov.😊

Nahradí umelá inteligencia CEO?

Podebatovali sme aj o tom, či umelá inteligencia nahradí skôr jednoduchšie pracovné miesta alebo tie zložitejšie. Podľa Petra sa na to dá pozrieť z viacerých strán. V reštaurácii nás poteší, keď sa stretneme s príjemnou obsluhou. Avšak existujú už prípady, kedy kvôli štrajku zamestnancov, prešlo vedenie reštaurácie na automatizáciu pomocou strojov. Diskutovať by sa tiež mohlo o tom, či autonómne autá jedného dňa nahradia vodičov. Pri zložitejších pozíciách by umelá inteligencia mohla prebrať monotónne opakujúce sa činnosti. Človek by tak získal väčší priestor na kreatívny rozvoj. Môže sa CEO veľkej firmy báť, že ho nahradí AI? Peter s úsmevom dodáva, že čítal článok, v ktorom sa písalo, že CEO „len“ počúva informácie od iných a na základe toho sa rozhoduje, čo je pekná definícia umelej inteligencie. Samozrejme, toto prirovnanie je veľmi pritiahnuté za vlasy a momentálne sa žiaden CEO nemusí obávať konkurencie v podobe AI. Zatiaľ stále používame jednoúčelovú umelú inteligenciu. Čo ak príde viacúčelová? Bude to pre ľudstvo skaza? Podľa Petra vďaka posunu umelej inteligencie budeme dostávať len lepšie podklady na rozhodovanie.

Ružová budúcnosť v bezpečnosti?

Pomôže umelá inteligencia kybernetickej bezpečnosti? Peter odpovedá okamžite – áno! Ak nemáme na dome dvere, je omnoho väčšia šanca, že nás vykradnú. Podobne aj v IT, ak nemáme žiadne zabezpečenie, veľmi ľahko nás vyhackujú. Pridávaním bezpečnostných prvokov sa však situácia zlepšuje. Špeciálne ružové časy Peter vidí práve v bezpečnosti malých firiem. AI im vyrieši phishing, detekcie útokov, automatické reakcie na útoky a kvalitatívne sa zvýši úroveň ochrany. Je potrebné však myslieť na to, že AI používajú aj útočníci, ktorí vďaka nej tiež môžu zvýšiť kvalitu útokov.

Akt o umelej inteligencii v EÚ

V Európskej únii vstupuje do platnosti Akt o umelej inteligencii – obsiahly dokument s risk managementom v oblasti AI, ktorý vyhodnocuje riziká a zahrňuje aj etické stránky spojené s používaním a vývojom umelej inteligencie. Príkladom môže byť social score, ktoré už dnes funguje v Číne. Spomínaný akt apeluje práve na nepoužívanie podobných rizikových technológií, aby sa naša spoločnosť nestala ako úryvok z filmu Minority Report. Peter spomenul, že Európa síce nie je technologická veľmoc, ale napredujeme v reguláciách a EÚ sa spolieha aj na spomínaný Akt o umelej inteligencii.

Umelá inteligencia a záverečné práce

Peter ako bývalý prodekan viedol záverečné práce mnohých študentov. Čo si myslí o používaní ChatGPT a iných AI nástrojov pri písaní záverečných prác na školách? Podľa neho sa v technicko-prírodovedných smeroch podvádza ťažie ako v humanitných vedách. Pokročilý výskum, ktorý je súčasťou záverečnej práce sa, samozrejme, ťažie falšuje. Peter schvaľuje umelú inteligenciu ako pomoc písaní záverečných prác. Podotýka však aj to, že študenti tým pádom musia zvýšiť úroveň záverečnej práce aj výskumnej časti. Cieľom je nevyberať si záverečné práce také, ktoré napíše ChatGPT lepšie ako človek.

Pustite si lokál hosť vo svojej obľúbenej aplikácii: