S Petrom Moravcom o prepojeniach medzi kybernetickou bezpečnosťou a Krav Maga

Čo má spoločné kybernetická bezpečnosť s tou fyzickou? Dajú sa vôbec porovnať a prepojiť? Vypočujte si ďalšiu epizódu podcastu lokál hosť a možno budete prekvapení, koľko toho majú spoločného. Martin Lohnert a Marianna Sádecká privítali na hosťovskej stoličke Petra Moravca, inštruktora systému sebaobrany Krav Maga a zároveň spoluzakladateľa Krav Maga Academy na Slovensku.

Na začiatku debaty Martin vysvetlil, prečo sme si do štúdia pozvali práve experta na systém sebaobrany. Vidí veľký presah medzi týmito, na prvý pohľad úplne rozdielnymi, oblasťami. Pred časom totiž Martin zachytil správu, že sa kybernetický gang vydieračov snažil dostať k prihlasovacím údajom v rôznych veľkých korporáciách. Obete sa však snažili zastrašiť aj fyzickým násilím v zmysle: „pošli mi tvoje prihlasovanie údaje do vašej firemnej siete. Ak to nespravíš, viem, kde bývaš a pošlem tam niekoho, kto ti fyzicky ublíži.“ Aj tento príklad nám ukazuje, že tieto dva odlišné svety sa absolútne prekrývajú.

POHĽAD DO HISTÓRIE

S Petrom sme sa najprv pozreli do minulosti a porozprávali sa o vzniku Krav Maga. Otcom a zakladateľom bol Imrich Lichtenfeld, ktorého životné okolnosti postupne priviedli na túto cestu. Hoci bol talentovaným tanečníkom, predsa len viac inklinoval k sebaobrane. V Indii sa stal inštruktorom pre boj zblízka a postupne prerobil Krav Maga tak, aby ju mohli využívať nielen vojaci, ale aj civilisti – muži, ženy a dokonca aj deti. Podľa Petra môžu Krav Maga ovládať dobre 5 či 6-ročné deti aj člen komanda a v tom tkvie jeho výnimočnosť.

EFEKTÍVNA OBRANA

Peter sa k tomuto bojovému systému sebaobrany dostal v čase, keď pracoval pre detektívnu agentúru. Táto spoločnosť sa zaoberala dohľadávaním odcudzených áut. V rámci práce sa niekedy dostával do konfliktu aj so zlodejmi. Práve preto sa snažil nachádzať cesty, ako sa efektívne ubrániť. Hľadanie ho doviedlo až ku Krav Maga. Dnes prevádzkuje Krav Maga Academy v 5 mestách po Slovensku – v Bratislave (2 haly), Trnave, Trenčíne, Nitre a Novom Meste nad Váhom. Počas rozhovoru spomenul, že systém Krav Maga je vo veľkej miere zameraný na prevenciu. Na to, aby sa človek vedel efektívne brániť, keď sa ocitne v nebezpečí. S prevenciou ide ruka v ruke trénovanie sebaobrany. Poznamenal však aj to, že socializácia a výchova nás nútia nebiť sa a s vtipom dodal, že na ich tréningoch učia ľudí to, čo nám bolo väčšinou celý život zakazované. Rozdiel medzi klasickou bitkou a Krav Maga spočíva však v tom, že tí, ktorí tento systém sebaobrany ovládajú, neradi bitku začínajú, avšak radi ju ukončia.

PREPOJENIE KYBERBEZPEČNOSTI A KRAV MAGA

Tak ako v digitálnom svete, aj v tom fyzickom potrebujeme mať viaceré vrstvy ochrany. V oboch prípadoch staviame pred seba určité hradby, cez ktoré sa útočník snaží dostať. Martin to prirovnal k práci v IT svete – tiež nie je nikdy jasné, kedy dôjde ku kybernetickému útoku, z ktorého smeru a akú bude mať silu. Veľmi dôležité je sťažovať a prekaziť potenciálnym útočníkom ich plány. Ak však k útoku dôjde, základom je byť pripravený, nenechať sa zastrašiť a reagovať správne. K tomu neodmysliteľne patrí precízny tréning. Ak by totiž IT expert ešte len začal premýšľať, aké kroky podnikne až po tom, čo došlo k incidentu, pravdepodobne, by v tom strese nič zmysluplné nevymyslel. V kybernetickej bezpečnosti aj v Krav Maga proces zlepšovania sa nikdy nekončí. Pri IT ochrane nestáva bod, keby by bol systém 100-prercentne ochránený a nebolo by viac potrebné podnikať žiadne ďalšie kroky. Aj v Krav Maga sa možno neustále zlepšovať. Dôležité je mať to na zreteli.

BEZPEČNOSTNÝ BALÍČEK

V epizóde padli viaceré užitočné rady. Napríklad:

  • Nesadnite na lep „pseudo-inštruktorom“, ale vyhľadajte trénerov s licenciou
  • Stavte na dlhodobý tréning
  • Pri napadnutí si všímajte topánky – mikinu si útočník prezlečie, ale topánky nosí väčšinou tie isté. Pomôže vám to pri identifikácii páchateľa
  • Pri útoku šetrite silu – potrebujete ju aj na to, aby ste sa presunuli do bezpečnej zóny, zavolali políciu, objasnili situáciu
  • Dávajte si na seba pozor 😊

Ak vás téma zaujala, na webovej stránke Krav Maga Academy si môžete prečítať viaceré zaujímavosti alebo si rovno vybrať vhodný tréning. Kybernetická bezpečnosť tvorí jeden z našich hlavných pilierov. Preskúmajte naše bezpečnostné riešenia. Tejto téme sa venuje aj naše dohľadové centrum void SOC.

Pustite si lokál hosť vo svojej obľúbenej aplikácii: