S Marcelou Zimovou o ženách v IT

S hostkou 23. časti sme sa pozreli na to, aké uplatnenie majú ženy v IT a či ešte stále prevládajú predsudky spojené s touto témou. Marcela Zimová, riaditeľka informačnej bezpečnosti v spoločnosti Piano Software, poradila študujúcim dievčatám a ženám, čo môžu urobiť preto, aby zvýšili svoje šance v IT sektore.

Na začiatku rozhovoru sme sa vrátili do Marcelinho detstva. Odmalička sa zaujímala o počítače – hrávala počítačové hry a zažila dokonca hacknutie z Číny: „Prišiel nám účet na zaplatenie asi 3 000 korún, ale našťastie sme to vyriešili spoločne s bankou.“ Už v 7. triede sa rozhodla, že bude študovať informatiku. Dokonca snívala o založení vlastnej firmy, ktorá bude skladať počítače. Ako však zistila, informačné technológie sa vyvíjajú neskutočne rýchlo a dnes to už nie je len o výrobe počítačov. Z gymnázia jej cesta viedla na Fakultu elektrotechniky a informatiky v Bratislave, kde študovala informačnú bezpečnosť.

Po škole sa jej podarilo zamestnať ako audítorka informačnej bezpečnosti. Ako audítorka musela byť často v strehu. Preverovala si každú informáciu a pýtala sa na veci z praxe – zaujímali ju reálne implementácie, nielen slovný prísľub, že druhá strana má všetko v poriadku. Aktuálne je riaditeľkou informačnej bezpečnosti v Piano Software. Ako šéfka má na starosti globálne riadenie informačnej bezpečnosti v rámci firmy. Pod palcom má tiež udržiavanie certifikácií či tréning zamestnancov zameraný na základy informačnej bezpečnosti.

PREDSUDKY?

Dotkli sme sa aj predsudkov voči ženám v IT. Marcela spomenula, že počas štúdia sa s nimi nestretla. V práci sem-tam zažila istú mieru predsudkov: „Viem pochopiť tie predsudky. Keď mladá 25-ročná žena príde do firmy na audit za administrátorom, ktorý svoju prácu robí už 20 rokov, nie je nadšený, že mu niekto iný vysvetľuje, aké nastavenia sú správne. Keď však administrátor zistil, že rozumiem tomu, čo robím, predsudky boli preč.“

IT UŽ NIE JE LEN DOMINANTA MUŽOV

Marcela sa snaží šíriť osvetu, že IT už dávno nie je dominanta mužov, práve naopak, ženy majú svoje miesto v IT. Častokrát si to možno neuvedomujú aj práve preto, že nemajú vzory. Väčšinou sa totiž o počítače a technológie zaujímajú muži, a tak dievčatám chýba podpora. Našťastie dnes existujú občianske združenia, organizujú sa podujatia alebo kurzy, ktoré podporujú záujem žiačok a dospelých žien o IT oblasť. Marcela spomenula OZ Aj Ty v IT, ktoré sa venuje budovaniu komunity a vzdelávaniu dievčat od 8 rokov, cez stredoškoláčky až po špeciálne kariérne programy určené pre dospelé ženy. Aj Ty v IT každoročne v apríli organizuje podujatie Girl´s Day, vďaka ktorému žiačky zisťujú, že IT nie je len o programovaní. Marcela tiež spomenula workshopy digitálnej bezpečnosti, kde sa ženy učia, prečo je dôležité mať silné heslo, zachovať si istú mieru anonymity a čo by sa nemalo zdieľať na sociálnych sieťach.

Ženy v IT podporuje aj národná kapitola Women4Cyber Slovakia. Jej cieľom je vytvoriť komunitu žien, ktoré pôsobia alebo chcú pôsobiť v oblasti informačnej bezpečnosti. Women4Cyber Slovakia zastrešuje 6-mesačný mentoringový program určený pre ženy, ktoré sa chcú zlepšiť v oblasti kybernetickej bezpečnosti a posunúť sa v kariére. Účastníčky získajú podporu, inšpiráciu a vedenie od skúsených profesionálov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Záujemkyne sa môžu prihlásiť už len do 5.4. 2024.

Ak vás téma zaujala, vypočujte si našu ďalšiu časť z dielne podcastu lokál hosť. Kybernetická bezpečnosť tvorí jeden z našich hlavných pilierov. Preskúmajte naše bezpečnostné riešenia. Tejto téme sa venuje aj naše dohľadové centrum kybernetickej bezpečnosti void SOC.

Pustite si lokál hosť vo svojej obľúbenej aplikácii: