S Miroslavom Pikusom o tom, aký je stav it bezpečnosti na Slovensku

V druhej časti rozhovoru s IT odborníkom a bývalým etickým hackerom Miroslavom Pikusom sme sa pozreli na to, v akom stave je digitálna bezpečnosť organizácií a IT systémov.
 
Deväťdesiate roky sa niesli v znamení skúmania toho, aká bola úroveň IT bezpečnosti v rôznych serverovniach. V tom období sa nešifroval prenos dát ani disky, nepoužívali sa switche, nerobili sa updaty. Skrátka nebola znalosť, že existuje nejaká zraniteľnosť. Bolo to aj preto, že sa počítače nevyužívali v takej miere ako dnes.
 

IT bezpečnosť v stave krízy?

Dalo by sa povedať, že v súčasnosti počítače priam riadia životy. Ich dôležitosť výrazne stúpla, no úroveň zabezpečenia stále zaostáva, hoci sme už ďaleko vpred oproti minulosti. Podľa Miroslava Pikusa sa IT bezpečnosť nachádza v stave celosvetovej krízy. Titulky novín plnia články o hackerských útokoch, napr. ako kyberútočníci zastavili výrobu automobilov, hackli systémy nemocnice, atď.
 
Európska komisia monitoruje digitálny pokrok členských štátov prostredníctvom Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI). Miroslav pripomína, že v porovnaní s inými štátmi sa Slovensko nachádza na chvoste tohto rebríčka. Hoci index zahŕňa aj iné oblasti než digitálne technológie, celkovo to nie je veľmi dobrá vizitka.
 
Miroslav v podcaste hovoril aj o veľkom nepomere – máme deravú informatiku, na ktorú sa nemožno spoľahnúť, nie je dobre zabezpečená a zároveň zohráva veľmi dôležitú rolu v našich životoch. Cestu, ako sa dostať z tejto krízy, vidí v tom, že spoločnosť bude vnímať IT bezpečnosť ako prioritu.
 
Súhlasí s tým, že už pri výrobe technológie by mali výrobcovia myslieť na to, ako ju zhotoviť tak, aby bola bezpečná, respektíve, ako zamedziť jej zneužitiu.
 
Podľa Miroslava sme možno práve my, Európania, tí, ktorí citlivejšie vnímajú etické otázky a ktorí môžu byť lídri v tom, ako dizajnovať a nasadzovať digitálne technológie tak, aby neboli zneužívané.

Prínos AI v bežnom živote

V závere podcastu sme sa porozprávali aj o umelej inteligencii a o tom, aký môže mať prínos v bežnom živote. V súvislosti s tým sme sa dotkli tragickej udalosti, ktorá sa stala v Bratislave na autobusovej zastávke Zochova, kde vodič pod vplyvom alkoholu zrazil mladých ľudí. Vieme už dnes zasiahnuť, možno aj s pomocou AI, aby sa podobné nešťastia už nemuseli opakovať?

Pustite si lokál hosť vo svojej obľúbenej aplikácii: