S Lukášom Hatalom o umelej inteligencii a jej vplyve na náš život

V siedmej časti nášho podcastu lokál hosť sme privítali odborníka na umelú inteligenciu Lukáša Hatalu. Lukáš je vo svojom odbore skutočným expertom – pôsobí ako Chief Technology Officer v IT spoločnosti DXC Technology. Taktiež je na čele neziskovej organizácie Neuromorphics Europe, v rámci ktorej sa venujú výskumu neuromorfných technológií, čiže aj umelej inteligencii avšak skôr z biologického hľadiska alebo elektricko-biologického hľadiska. Okrem toho pomáha svojimi radami aj iným neziskovým organizáciám.

Na úvod sme začali tradične a nášho hosťa sme sa opýtali, ako sa dostal k umelej inteligencii. Lukáš spomenul, že spočiatku sa venoval neuromorfným technológiám ešte v čase, keď sa im mnoho ľudí ešte nevenovalo. Zaujímalo ho prepojenie ľudského mozgu a elektronických implementácií ľudského mozgu a cez kognitívne technológie sa postupne dopracoval až k umelej inteligencii.

Umelú inteligenciu by opísal ako snahu napodobniť myslenie človeka alebo túžbu človeka postaviť umelý mozog/ kognitívnu funkciu – niečo, čo sa vie učiť z prostredia/ niečo, čo vie rozhodovať.

Počiatky umelej inteligencie

Lukáš tvrdí, že na otázku, kedy sa ľudia začali zaoberať umelou inteligenciou, sa je možné pozrieť z viacerých strán. Napríklad z pohľadu vedy – prvý počítač, ktorý mal napodobniť mozog, bol ešte hydraulický. Teda už pred viac ako 1 000 rokmi sa ľudia snažili postaviť hydraulický model mozgu, aby zistili, ako myslíme. Z pohľadu medicíny sa odborníci tiež už dlhé roky zamýšľajú nad tým, ako funguje mozog a snažia sa pochopiť inteligenciu. V oblasti elektroniky je to tiež v podstate odkedy máme dostupné počítače. Zhruba v 70./ 80. rokoch sa objavili prvé „lastovičky“ umelej inteligencie – algoritmickej, výpočtovej ako ju poznáme dnes.

S hosťom sme sa zhovárali aj o tom, aké typy umelej inteligencie poznáme a či ju môžeme považovať za nášho partnera alebo za reálnu hrozbu.

Dotkli sme sa aj témy, ktorá v poslednom období veľmi rezonuje svetom – a tým je ChatGPT vyvinutý spoločnosťou OpenAI. Naša moderátorka Marianna podotkla, že ChatGPT získal viac ako 1 milión používateľov za menej ako 5 dní. To isté trvalo aplikáciám ako Instagram alebo WhatsApp viac ako 2 roky.

Pohľad do budúcna

Pozreli sme sa aj na budúcnosť a naše „spolužitie“ s umelou inteligenciou. Lukáša sme sa spýtali na jeho názor, čo si myslí o tom, že keď nastane doba, kedy bude umelá inteligencia široko používaná a bude v riešení mnohých záležitostí výrazne lepšia ako ľudia, tak čo bude naša úloha? Lukášova odpoveď bola skutočne zaujímavá: „Byť závistliví a chamtiví, lebo toto umelá inteligencia nedokáže. Závisť a chamtivosť nás predurčuje k vyššej kreativite. Umelá inteligencia tieto pohnútky, ktoré sú vyslovene nelogické, nemá. To nás odlišuje od strojov.“

V závere rozhovoru sme sa pozreli aj na to, či môže mať umelá inteligencia vplyv na medziľudské vzťahy – dokáže v budúcnosti vyhovieť najtajnejším túžbam človeka? Môže sa stať konkurenciou človeku z mäsa a kostí?

Pustite si lokál hosť vo svojej obľúbenej aplikácii: