5. augusta 2021

Začnite merať spotrebu energií a ušetrite jeden z najväčších nákladov

Firmy z oblasti obchodu, výroby či služieb, ale napríklad aj nemocnice a verejné organizácie, zvyknú vnímať energie ako nevyhnutné nákladové položky, ktoré neustále rastú.
Nevenujú sa im dopodrobna, lebo sledovať priebežné spotreby v čase, identifikovať plytvania, prípadne prispôsobovať spotrebu elektriny takzvaným rezervovaným kapacitám distribútorov, považujú niektorí manažéri za nemožné, alebo za príliš komplikované.

Pritom pre mnohé, obzvlášť malé a stredne veľké podniky, sú dnes energie jednou z najväčších nákladových položiek. Energeticky náročné sú predovšetkým potravinársky, celulózo-papierenský a chemický priemysel, ale takisto služby. Celý priemysel so službami sa dnes na celkovej energetickej spotrebe EÚ (vrátane domácností) podieľajú takmer dvomi pätinami.

Známe príslovie hovorí, že čo nemeriame, to nevieme ani riadiť a optimalizovať. Energie sú perfektný príklad. Až podrobný prehľad, kedy a kde dochádza k najväčším výdavkom alebo únikom a porozumenie, čo ich spôsobuje, umožňuje následne podniknúť kroky pre nápravu.

Dobrá správa je, že súčasné technológie postavené na takzvanom internete vecí (IoT), umožňujú spotrebu energií sledovať, a to pomerne jednoducho a veľmi podrobne. Základom je využitie inteligentných meračov, ktoré poskytujú okamžitý prehľad o spotrebe napríklad elektriny či vody. Naše skúsenosti v Soitrone poukazujú na tri hlavné spôsoby, akými naši zákazníci vedia týmto spôsobom dosiahnuť úspory.

  1. Identifikácia chýb a plytvania

    Prvý spôsob, ako meraním znížiť spotrebu energií – a tým aj náklady a prípadne uhlíkovú stopu – je porovnanie faktúr od dodávateľa, s vlastným meraním to môže odhaliť straty energie, ako sú napríklad úniky vody z potrubí v rozsiahlejšom priemyselnom komplexe.

    Detailnejšie meranie, sledovanie a porovnávanie spotreby zvykne ukázať aj zbytočné plytvania – napríklad konkrétnej prevádzky v porovnaní s inými obdobnými pracoviskami. Podrobný prehľad o spotrebe tiež niektorým firmám pomohol zistiť, že majú vzduchotechniku pustenú zbytočne aj cez víkendy, alebo mimo prevádzkových hodín. Podľa našich doterajších skúseností dokážu organizácie v prvom roku po zavedení merania ušetriť až 5 % nákladov na energie.

  2. Optimalizácia aktuálnej spotreby a kontraktu s dodávateľom

    Ak firma nevie, ako sa vyvíja spotreba elektriny v čase a nevie aktívne riadiť jednotlivé systémy, ktoré energiu spotrebúvajú, poľahky sa jej môže stať, že opakovane prekročí takzvanú rezervovanú kapacitu. V takých prípadoch sa nevyhne penále, často aj vo výške niekoľkých tisícov eur, ktoré si distribučné spoločnosti za prekračovanie kapacít účtujú.

    Viaceré organizácie tento problém riešia navýšením rezervovaných kapacít. Vo výsledku však môžu byť takýto scenár ešte nákladnejší, pretože musia platiť vyššie fixné poplatky za kapacitu, ktorú v skutočnosti takmer nevyužívajú.

    Inteligentnejším riešením je spotrebu energie merať priebežne – a v prípade potreby včas zasiahnuť, napríklad dočasným stiahnutím chladenia miestností na nižší výkon alebo reorganizáciou prevádzky najväčších spotrebičov, ktoré nemusia nutne bežať v rovnakom čase. Obdobným spôsobom sa dá vyhnúť aj výpadkom prúdu, v prípade, že infraštruktúra naráža na technologický strop a distribútor nevie poskytnúť vyššiu rezervovanú kapacitu.

  3. Spätná väzba pre údržbu a zmenu v správaní

    Detailné reporty o spotrebe po úroveň jednotlivých pracovísk či dokonca zariadení, mávajú aj ďalšie pozitívne efekty. Vnášajú napríklad viac svetla do technického stavu prístrojov či intenzity ich využívania. Nadmerná spotreba totiž môže signalizovať poruchu a minimálna spotreba pre zmenu poukazovať na to, že sa zariadenie či prístroj nevyužíva v takej miere, ako by sa mal.

    V neposlednom rade, ak sú výsledky meraní dobre odkomunikované, pomáhajú tiež zmeniť správanie zamestnancov, ktoré môže viesť k ďalším úsporám a vyššej efektívnosti.

    Na záver
    Samozrejme, vždy existujú viaceré spôsoby, ako dosiahnuť energetické úspory. Firma môže zmeniť dodávateľa alebo sa s ním pokúsiť vyrokovať lepšie podmienky, prípadne zainvestovať do energeticky efektívnejších strojov či zariadení.

    Meranie spotreby však nie je finančne náročné a dá sa zaviesť pomerne rýchlo, preto sa ukazuje byť jedným z najrozumnejších spôsobov, ako náklady na energie znížiť.
    Obráťte sa na náš IoT tím a zistite, koľko viete na energiách ušetriť vo vašej organizácii.

Súvisiace články